EGE ÜNİVERSİTESİ

Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

Derskayıtbilgilendirme

Kayıt döneminde dikkat edilmesi gereken konular

1) Öncelikle, ders seçim işinizi lütfen son güne bırakmayın. Özellikle alttan dersleri olan öğrencilerin erkenden ders seçimi yapması önerilir.

2) Ders seçimlerinizi yaptıktan sonra danışman onayına göndermeyi unutmayın. Danışman onayına gönderilmeyen tercihler dikkate alınmayabilir.

3) Her dönemden 30 AKTS’lik ders almanız gerekiyor. Bir dönemden 30 AKTS’lik ders vermediğiniz takdirde o dönemi bitirmemiş sayılıyorsunuz.

4) Birinci sınıflar için durum kolay, zira zorunlu dersler toplamda 30 AKTS ediyorlar.
 

5) İkinci sınıflar, fakülte havuz seçmeli derslerinden bir tane seçiyorlar.
 

6) Üçüncü sınıflar, bu dönem, Ütopyalar ve Karşı Ütopyalar ve Politik Liberalizm derslerini seçecekler. Üçüncü sınıfın diğer seçmeli dersleri sadece alttan alanlar için açılacak. Bu üç ders dışında yapılan seçimler değiştirilecek ve bu derslere kayıtlanacak. Üçüncü sınıfların “Seçmeli Ders Grubu 3”ten iki ders seçip vermeleri mezun olmaları için zorunludur.
 

7) Dördüncü sınıflar, Modern Felsefede Din-Siyaset İlişkisi, Tarih Felsefesi ve Bugünün Dünyasında Felsefe Problemleri derslerini seçecekler. Bu dersler, bu döneme ilk defa kayıtlanan öğrenciler için zorunlu seçmeli derslerdir. Bunun dışında bu dönemin diğer seçmeli derslerini, yalnızca bu dersleri alttan alan öğrenciler seçecekler. Dördüncü sınıfların “Seçmeli Ders Grubu 5”ten üç ders seçip vermeleri, mezun olmaları için zorunludur.
 

8) Ders seçimi yaparken önce transkriptlerinizi kontrol ediniz. Verememiş olduğunuz dersleri belirleyerek bu dersleri seçiniz. Verememiş olduğunuz seçmeli dersleri değiştirebilirsiniz. Ama bunu yaparken öncelikle dersi diğer derse bağlamayı unutmamanız gerekiyor. Ayrıca eski dersinizi sadece açılacak olan bir ders ile değiştirebilirsiniz. Bu da dersi takip etme sorumluluğu alacağınız anlamına geliyor.
 

9) Bir dönemde en fazla 42 AKTS ders seçimi yapabilirsiniz. Sadece okulu bitirecek olan öğrenciler 42 AKTS üzerinde ders alabilirler. Onun koşulları ise yakında duyurulacaktır.
 

10) Eğer alttan aldığınız bir ders ile yeni seçmeniz gereken bir ders çakışıyorsa öncelikle alttan aldığınız dersi vermeniz gerekiyor. Bu durumdan dolayı bazı arkadaşlarımızın zor durumlar yaşayacağının farkındayız, ama unutmayın ki bu durumu bizler yaratmadık.
 

11) Ders kontenjanları ancak bütün derslerin kontenjanları dolarsa arttırılacaktır. Lütfen bu konuda bizden talepte bulunmayınız. Seçmeli derslerin sayısının azaltılması da bir zorunluluğun eseridir.
 

12) Sınıf tekrarı yapan ve ortalaması 1,80’nin altında olan öğrenciler üst sınıfa geçemez, bu öğrenciler alttan başarısız dersleri ile not yükseltmek amacıyla başarılı derslerini alabilirler.
 

13) Ders seçimlerinin özenli bir şekilde yapılması en başta sizlerin sorumluluğundadır. Yapılan hatalar, bizlerce tespit edilmeye çalışılacaktır, fakat son tahlilde doğru ders seçimi yapma sorumluluğu öğrenciye aittir.