Yüksek Lisans ve Doktora Programları

Felsefe Bölümü hem yüksek lisans hem de doktora düzeyinde lisansüstü program açmaktadır. Yüksek öğretim mevzuatında yapılan değişiklik uyarınca doktora programlarına bundan böyle yalnızca yüksek lisans derecesine sahip olan adaylar değil, lisans mezunları da başvurabilmektedir. Bununla birlikte, lisans mezunları ile yüksek lisans mezunlarının hem başvuru koşulları hem de programa kabul edildikleri takdirde almak durumunda oldukları ders yükü birbirinden farklıdır. Doktora programına yüksek lisans derecesine sahip olarak gelen öğrenciler bir yıl, lisans derecesine sahip olarak gelen öğrenciler ise ("Bütünleştirilmiş Doktora" adı verilen bu program uyarınca) iki yıl ders alacaklardır. Tüm programlar üç ayrı kürsü/bilim dalı (Felsefe, Felsefe Tarihi, Sistematik Felsefe ve Mantık) çerçevesinde düzenlenir:

 

DİKKAT: Tüm lisansüstü programlar için kesin başvuru koşulları ve tarihleri Haziran-Temmuz aylarında Sosyal Bilimler Enstitüsü sitesinde ilan edilir.

*FELSEFE

*Program çıktıları ve Müfredat için tıklayınız.

*Felsefe Tarihi

*Sistematik Felsefe ve Mantık

 

*Yüksek lisans ve doktora programlarına başvurmak isteyen öğrenciler için şu noktalara özellikle dikkat çekmek istiyoruz:

  • Tüm programlar Güz döneminde başlamaktadır. Bahar döneminde program açılmamaktadır.

  • Kürsüler her yıl program açmamaktadır. Belli bir akademik yıl için yüksek lisans ve/veya doktora programı açılıp açılmayacağı, önceki akademik yılın Bahar döneminde belirlenmekte; başvurular ise yaz ayları içerisinde yapılmaktadır.

  • Felsefe Bölümü'nün yüksek lisans ve doktora programları Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde düzenlenmiş olduğundan başvuruların doğrudan Enstitü'ye yapılması gerekmektedir. Kesin başvuru tarihlerini öğrenmek için yaz aylarında lütfen Enstitü sitesini ziyaret edin.

  • Nihayet, hem yüksek lisans hem de doktora programları, ders aşamasını takiben bölüm öğretim üyelerinden birinin danışmanlığı altında bir tezin hazırlanmasını gerektirdiğinden, bir lisansüstü programına başvurmayı düşünen öğrencilerin Akademik Kadro sayfamızı ziyaret ederek öğretim üyelerinin profilini incelemelerini ve ayrıca bölümümüzde daha önce hazırlanmış yüksek lisans ve doktora tezlerine göz atmalarını öneriyoruz.

 

Doktora yeterlilik sınavı yönergesi